Fotogalerie


Patnáct a půl dítěte se sešlo na Noci s Andersenem. Smyslem této akce je podpořit dětské čtenářství. Pomoct dětem pochopit, že knihovna je "kouzelné" místo, a že čtení může být zábava.
Vyrazili jsme na hrad Pajrek a cestou jsme plnili řadu úkolů. Na Pajreku jsme našli poklad, a v areálu pod sjezdovkou opekli vuřty. Ale to zdaleka nebylo vše. Kvízy, zdobení batůžků, deskové hry, knížky, zpívání ... nu a nakonec přišlo na řadu i čtení na dobrou noc.
Děti byly príma a doufáme, že se jim líbilo.

Dubnové čtení s dílničkou, proběhlo ve znamení klasických pohádek Karla Jaromíra Erbena. Tentokrát Jezinky a Smolíček. Podle nás vypadají jezinky nějak takto.

Pohádkové čtení s tvořením.
Máme tady březen a s ním další pohádkové čtení, spojené s výtvarnou dílničkou. Letos se věnujeme klasickým pohádkám a tak nesměla chybět pohádka o Kohoutkovi a slepičce.
Děti byli ohromně šikovné. Posuďte sami.

Skoro třicet dětí si spolu s rodiči užilo první letošní čtení a tvoření v knihovně. Letos na motivy klasických pohádek. Dnes Hrnečku vař.
Všechny hrnečky byly krásné a některé naprosto kouzelné.

Poslední Adventní čtení roku 2023 jsme se dozvěděli, jak probíhají medvědí Vánoce. A protože k těmto svátkům patří světýlka a hvězdičky symbolizující naději, udělali jsme si svícen. A hvězdy - ty byly všude.
Pohodové a naděje plné svátky, přeje vaše knihovna.

Předposlední Adventní čtení tohoto roku bylo o lineckých kolečkách. Kromě ochutnávky cukroví, se cca patnáct dětí spolu s rodiči, vrhlo na zdobení polštářku.

Ve druhém Adventním čtení jsme se dozvěděli, jak děti psali dopis Ježíškovi. Ve výtvarné dílničce jsme si vyrobili přání, a zakončili oblíbeným lízátkem.

Máme za sebou 1. Adventní čtení roku 2023. Z knihy Tajemný život sněhuláků jsme se dozvěděli, jak se Sněhošlápek a jeho kamarádi seznámili s Mikulášem.

V dnešním podzimním čtení jsme se vypravili za kukačkou a pavoučkem Čendou do starých hodin. Příběh byl inspirací k výrobě pavoučka a jeho domečku.

Dnešní "žabičkové" čtení bylo nejenom veselé, ale ve finále i docela hlučné. Napřed pohádka z knížky Čáp Čenda - pohádky od kuňkavého rybníka, poté tvořivá dílnička a nakonec sladká odměna. Ti nejmenší si ještě stihli něco přečíst.
Děkujeme všem, kteří se zúčastnili.

Předposlední den školního roku jsme si společně s dětmi užili pohádku o tom, že i princezny můžou mít prázdniny. Po pohádce následovala dílnička, výroba košíčku. Aby si nenesly děti košíček domů prázdný vyrostl pro ně za knihovnou lízátkovník. Budeme se těšit opět po prázdninách.

Historicky první pasování prvňáčků na Rytíře řádu čtenářského proběhlo v sále nad knihovnou.
Děti dostaly kromě "glejtu" knihu, medaili a nabídku čtenářského průkazu do knihovny na rok zdarma.
První ze tří hudebních večerů na náměstí v Nýrsku, otevřela skupina Radiátor a zakončil osvědčený DJ Radek. Ale hlavní čas patřil Jiřímu Zonygovi s kapelou. Byl to folkrockový koncert plný moderních lidovek, balad a vlastní tvorby. Kdo nebyl, o hodně přišel.

V sobotu jsme oslavili Den dětí. Nu a tady přinášíme pár fotografií.
Děkujeme všem sponzorům, dobrovolníkům a všem vám, kteří jste přišli a tím pomohli vytvořit báječnou atmosféru.
Máme za sebou noc s Andersenem. Tématem byla kniha od Bohumila Říhy - Honzíkova cesta. Malý Honzík se vydává na cestu za dědou, babičkou a pejskem Punťou do Koníkovic s kufříkem a barevnou kuličkou v kapse. Jede zcela sám vlakem a zažívá své první dobrodružství ve světě velkých lidí.
Děti jsme pro jistotu samotné vlakem nepustili, ale kufřík i kulička cestovali s námi do Dešenic. V Dešenickém podzemí jsme našli poklad. Vodítkem nám byla pověst o husách a sedlákovi. Opekli jsme vuřty, vyluštili hádanku a vydali se pěšky na cestu zpět. Nu a nakonec rozložit spacáky mezi knížkami, ještě si trochu popovídat, něco malinko přečíst a jít na kutě.
Děti byli unavené, ale potěší, když zaslechnete poznámku: "... tak tohle byl nejhezčí den mého života."
Děkujeme všem, kdo se na akci podíleli a zvláště paní starostce a panu Štemberovi z Dešenic, který nám byl laskavým pomocníkem a průvodcem.

Dubnové čtení v knihovně se neslo ve znamení vesmíru a mimozemšťanů. Někteří byli opravdu strašidelní. Posuďte sami.
Jako již tradičně si čtení z knihy "Pohádky z hvězd" připravila jedna z maminek a zároveň přišla s inspirací na dílničku. Moc děkujeme. Myslím, že všech 23 dětí a 12 dospělých se bavilo. A jak vidíte, na výrobě se podíleli i ti nejmenší.
Protože se nám nepovedlo vyfotit všechny výtvory, klidně můžete do komentářů přidávat vaše fotografie.
Děkujeme a přijďte zas.

Čtvrteční večer byl v sále nad knihovnou věnován záhadám a zajímavostem ze života Lomikara a Jana Sladkého Koziny. Díky hlasování návštěvníků se nakonec dostalo i na Jakuba Jana Rybu a Půtu Švihovského. O pár hlasů propadl Rudolf II., ale třeba se na něj dostane příště.

A máme za sebou jarní čtení s dětmi. Příběh o síle jara přečetla další z maminek. Následovala dílnička - výroba hnízd. Nebylo to jednoduché, ale povedlo se. Posuďte sami.
Nakonec se dostalo i na oblíbené bonbóny
Dnešní "Čtení pro děti, spojené s výtvarnou dílničkou", mělo skoro rekordní účast - 21 dětí a 13 dospělých. Tématem byla pohádka z Povídání o pejskovi a kočičce - O pyšné noční košilce. Za originální výtvarné ztvárnění, děkujeme paní Lucii Koželuhové.
Dnes to bylo jiné i v tom, že čtení pro děti a přípravu dílničky, měla na starosti jedna z maminek. Byla to příjemná změna a budeme v tom pokračovat. Děkujeme.

Poslední Adventní čtení v knihovně. Pohádka o tom, jak veverky slavili Vánoce, stromeček, dárečky pro děti a nakonec voňavé tvoření ze včelího vosku.
Tak hezké Vánoce

Také třetí adventní čtvrtek se v knihovně četlo a vyrábělo, tématem byly sněhové vločky. Pohádku dětem přečetla paní místostarostka Mgr. Eva Denková, poté si děti vyráběly sněhové vločky z modelovacích plyšových drátků. Akce se zúčastnilo celkem 25 dětí a 13 rodičů.

Druhé adventní čtení v knihovně. Tentokráte o tom, jak k nám přišel Mikuláš.
Pomalu se do knihovny nevejdeme. Devatenáct dětí, příslušný počet maminek a dokonce jeden tatínek.

Dnes jsme měli na návštěvě v knihovně družinu ZŠ. Vyprávění o Vánocích, úkoly, malování ...
První Adventní čtení v roce 2022 o tom, že sněhulák do ledničky nepatří.
Další pohádkové čtení se Skřítkem Rozekvítkem. Podzim se zvířátky.
Tak jako každý půlrok, i tentokrát v knihovně právě probíhají knihovnické lekce pro první stupeň obou základních škol v Nýrsku. V předem domluvených termínech navštěvuje každá z tříd knihovnu a společně s knihovnicí si povídají o tématech souvisejících s literaturou a knihovnou samotnou.
S prvňáčky se podíváme na pohádku, na pátou třídu čeká povídání o dobrodružné literatuře. Na konci každé lekce děti mají tvořivý samostatný úkol související vždy s probíraným tématem.
Cílem akce je probudit v dětech alespoň minimální zájem o četbu a seznámit je s prostory knihovny, které mohou ve svém volném čase navštěvovat.
Po dlouhé době čtení a vyrábění v Městské knihovně